2015/12/28

Tarta z kremem mascarpone i brzoskwiniami...


Tarta z kremem mascarpone i brzoskwiniami...

Tarta z kremem mascarpone i brzoskwiniami


Ciasto:
250 g mąki
pół szklanki cukru pudru
150 g masła
2 żółtka
1 łyżka gęstej śmietany 18 %

Krem:
500 g serka mascarpone
pół szklanki cukru pudru
250 ml śmietany 30%

Dodatkowo:
Dowolne owoce

Wszystkie składniki na ciasto ugniatamy na gładką kulkę, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na pół godziny. Po tym czasie posypujemy blat mąką i rozwałkowujemy na nim ciasto na 3 mm. Ciasto zwijamy na wałek i przekładamy na blaszkę do tarty (26cm).Ciasto przyciskamy do formy aby ładnie przywarło. Przycinamy wystające z formy brzegi ciasta. Nakłuwamy widelcem aby ciasto nam nie urosło i wkładamy do lodówki na 40 min. Następnie wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 25 min.

Serek mieszamy z cukrem pudrem mikserem na najniższych obrotach, dosłownie chwilkę, w drugiej misce ubijamy śmietanę na sztywno, następnie dodajemy ją do serka i znów miksujemy na najniższych obrotach lub mieszamy łyżką do połączenia się składników. Krem wykładamy na wystudzone (!) ciasto.

Brzoskwinie z puszki odsączamy i kroimy w plasterki, dowolnie układamy na kremie, ja polałam lekko galaretką brzoskwiniową, ale nie jest to konieczne.

2015/12/22

Sałatka jarzynowa...


Sałatka jarzynowa...

Sałatka jarzynowa jak sama nazwa wskazuje jest z jarzyn, u mnie dodatkowo pojawia się tam szynka...

Sałatka jarzynowa

Składniki:

4 ziemniaki
kawałek selera
3 pietruszki korzeń
5 marchewek
cebula
6 ogórków konserwowych
5 jaj
puszka groszku konserwowego
ok. 25 dkg szynki
majonez
2 łyżki musztardy
sól, pieprz
jabłuszko (opcjonalnie)

Wszystkich warzyw prócz cebuli miałam mniej więcej tyle samo. Z resztą każdy robi według własnego uznania.

Marchewkę, pietruszkę, ziemniaki i seler gotujemy do miękkości. Gotujemy jajka na twardo. Kroimy w kosteczkę warzywa, jajka i szynkę. Mieszamy, dodajemy sól, pieprz, majonez i musztardę, wszystko do smaku.




Ryba po grecku...


Ryba po grecku...

W tym wypadku dorsz po grecku... Może robię inaczej niż inni bo tylko z cebulą i przyprawami, u mnie nie lubią z tą całą włoszczyzną. Jest na prawdę pyszna.



Potrzebne będą:
1 - 1,5 kg fileta z ryby
6 dużych cebul
6 listków laurowych
6 ziaren pieprzu
6 ziaren ziela ang.
4 kopiaste łyżeczki koncentratu pom.
1,5 łyżki octu
1 łyżka cukru
trochę wody
sól, pieprz
mąka
olej do smażenia

Rybkę czyścimy z łusek i pozostałych ości. Kroimy na mniejsze kawałki, przyprawiamy ( zamiast pieprzu możemy przypruszyć przyprawą do ryb) i obtaczamy w mące, strzepujemy nadmiar mąki i smażymy na gorącym oleju. Kiedy skończymy smażyć rybę na tym samym oleju (tak, z mąką) podsmażamy cebulę pokrojoną w piórka, dodajemy do niej koncentrat, liście, kulki, ocet, cukier i trochę wody, żeby koncentrat nam się ładnie rozpuścił. Wykładamy cebulką dno naczynia, na nią warstwę ryby, następnie cebula itd. na końcu przykrywamy cebulą. Przykrywamy naczynie i odkładamy do lodówki na min. dobę aby rybka się przeszła.

2015/12/21

Cieniutkie naleśniki do krokietów...


Cieniutkie naleśniki do krokietów...

Według mnie najbardziej nudna i mozolna robota przed świętami... Smażenie naleśników! Podrzucam Wam przepis na cieniutkie, puszyste naleśniki, które idealnie nadają się do krokietów. Smażone na suchej patelni.

Cienkie i puszyste naleśniki do krokietów

Składniki na ok. 13 szt.

1,5 szklanki mleka
1,5 szklanki wody gazowanej
1,5 szklanki mąki
3 jajka
3 łyżki oleju
szczypta soli

Składniki wrzucamy do miski i miksujemy do gładkiej masy...
Smażymy bez tłuszczu. Olej zawarty w cieście powoduje, że ciasto nam nie przywiera.

2015/12/20

Wafelki korzenne...


Wafelki korzenne...

Inaczej zwane pischinger... Zasze robię je z masą kakaowo-mleczną tym razem wystarczy dodać trochę cynamonu lub przyprawy do piernika aby zapachniało świętami.

Wafelki piernikowe, pischinger

paczka wafli
 1/2 szkl. zwykłego mleka
 3/4 szkl. cukru
 2 łyżeczki cukru waniliowego
 2,5 szkl. mleka w proszku
 kostka margaryny
 2 łyżki kakao
 aromat śmietankowy
cynamon lub przyprawa do piernika do smaku

W garnku rozpuszczamy margarynę, dokładamy cukry, mleko, kakao i przyprawę. Wymieszać na jednolitą masę. Dodajemy mleko w proszku, energicznie mieszamy by nie powstały grudki. Zdejmujemy z ognia, dodajemy aromat i mieszamy. Przekładamy wafle, następnie kładziemy deskę a na to coś ciężkiego na ok. 20 min. Kroimy i zajadamy.

2015/12/14

Pierniczki miękkie od razu po upieczeniu


Pierniczki miękkie od razu po upieczeniu...

Lekko chrupiące z wierzchu, mięciutkie w środku. Nie są zbyt słodkie więc są idealne do zdobienia lukrem lub czekoladą. Nie wymagają czasu by zmięknąć, do zjedzenia od razu, nie łamiąc przy tym zębów :)

Pierniczki miękkie od razu po upieczeniu

Składniki na ok. 60 szt:
(w zależności od wielkości)

0,5 kg mąki
200 g sztucznego miodu
1 czubata łyżeczka miodu prawdziwego
4 łyżeczki cukru
1 czubata łyżeczka sody oczyszczonej
125 g margaryny
3 duże jajka
1 opakowanie przyprawy do piernika (20g)

W garnku rozpuszczamy miód, dodajemy cukier, margarynę i przyprawę do piernika. Mieszamy na jednolitą masę i studzimy. Mąkę wsypujemy do dużej miski, dosypujemy sodę, mieszamy, dodajemy jajka i masę korzenną, ugniatamy na kulkę. Wkładamy na chwilę do lodówki, ok. 5-10 min. Posypujemy blat mąką, urywamy 1/3 ciasta (moim zdaniem tak wygodniej) i wałkujemy na 0,5 cm do 1 cm. Wykrawamy pierniczki, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do pieca nagrzanego do 180 stopni i pieczemy ok. 15 minut. 

2015/11/27

Sałatka z kurczaka, z makaronem...


Sałatka z kurczaka, z makaronem...

Tak niewiele pracy, a na śniadanie czy kolacje zamiast kanapek możemy zjeść pyszną sałatkę...

Sałatka z kurczaka, z makaronem

Składniki:

1 podwójna pierś kurczaka
200 g drobnego makaronu (gwiazdki, ryżowy)
5 dużych ogórków konserwowych
puszka groszku konserwowego
sól, pieprz
majonez
koper (opcjonalnie)

Pierś kurczaka kroimy w drobną kostkę, przyprawiamy solą i pieprzem, przesmażamy na odrobinie oliwy. Studzimy. Makaron gotujemy w osolonej wodzie. Ogórki kroimy w drobną kostkę, groszek odcedzamy z wody. Wszystkie składniki mieszamy, dodajemy majonez, sól i pieprz do smaku. Można zajadać ;)


2015/11/24

Mega soczyste pałki z kurczaka w marynacie majonezowo - musztardowej


Mega soczyste pałki z kurczaka w marynacie 
majonezowo -musztardowej...

Pałki z kurczaka w marynacie z majonezu i musztardy z czarnym sezamem. A do tego ziemniaczki pieczone w tym samym naczyniu jednocześnie.

Mega soczyste pałki z kurczaka w marynacie majonezowo - musztardowej


Potrzebne będą:

pałki z kurczaka
majonez
musztarda sarepska (jak ktoś lubi ostrzejsze to rosyjska)
ziemniaki 
cebula
czosnek
tymianek
papryka słodka
sól, pieprz
łyżka oliwy
czarny sezam (opcjonalnie)

Na każdą pałkę przypada łyżeczka majonezu i łyżeczka musztardy...
Pałki z kurczaka myjemy i ewentualnie oczyszczamy z pozostałych piórek, przyprawiamy solą, pieprzem i czosnkiem (ja dałam granulowany, ale spokojnie można użyć świeżego, przeciśniętego przez praskę). Ziemniaki obieramy i kroimy w plasterki. Naczynie żaroodporne smarujemy lekko oliwą, układamy do niego ziemniaki, posypujemy solą, pieprzem, tymiankiem, słodką papryką i opcjonalnie czarnym sezamem, cebulę kroimy w grubsze piórka i kładziemy na ziemniaki, podlewamy trochę wodą. Następnie smarujemy z każdej strony nasze pałki marynatą, kładziemy je na ziemniaki i cebulkę, posypujemy opcjonalnie sezamem i tymiankiem. Naczynie zamykamy i wkładamy do pieca nagrzanego do 200 stopni. Pieczemy godzinę, następnie odkrywamy naczynie i pieczemy jeszcze 15-20 min, aby skórka się nam ładnie przypiekła.

2015/11/09

Sernik na ciemnym spodzie


Sernik na ciemnym spodzie...

Niedziela przeminęła wietrznie ale za to ze słodkim smakiem...
Smakiem sernika na ciemnym spodzie.
Można by powiedzieć, że to sernik królewski, chociaż w smaku jest jakby inny, masa jest bardziej wilgotna i rozpływająca się w ustach, coś trochę podobnego do masy z sernika z rosą jednak bardziej zwarta.

Sernik na ciemnym spodzie

Ciasto:
kostka palmy
4 szklanki mąki
2-3 łyżki kakao
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
szklanka cukru
3 żółtka

Masa:
1,5 kg twarogu
5 jajek + 3 białka
1 budyń śmietankowy
2 szklanki cukru
cukier z prawdziwą wanilią

Wszystkie składniki na ciasto zagniatamy, może się trochę sypać ale to nic. Wystarczy zbić w jako taką kulkę aby podzielić na dwie części. Jedną część cista wykładamy blachę (25x35) wyłożoną papierem do pieczenia. Przygotowujemy masę, najpierw ucieramy jajka z cukrami, następnie dodajemy resztę składników. Jeśli chcemy bardziej zwartą masę używamy twarogu w kostce uprzednio mieląc, ja używałam taki z wiaderka. Kiedy składniki ładnie nam się połączą wylewamy masę na ciasto. Drugą część ciasta rozdrabniamy i posypujemy na masę. Wstawiamy na godzinę do nagrzanego piekarnika do 180 stopni.

2015/11/07

Domowa pizza


Domowa pizza...

Domowa pizza

Nie ma to jak domowa pizza... :D

Ciasto:

0,5 kg mąki
50 g drożdży
1,5 szklanki mleka
0,5 szklanki oliwy
1 łyżka soli
1 łyżeczka cukru

Sos pomidorowy:

2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki ketchupu
0,5 szklanki gorącej wody
duży ząbek czosnku
łyżeczka oregano
łyżeczka bazylii
sól
szczypta cukru 

Mleko lekko podgrzewamy, dodajemy pokruszone drożdże i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się drożdży. Do miski wsypujemy pozostałe składniki, dodajemy mleko z drożdżami i mieszamy łyżką aż do powstania takiej jednej kluchy. Wrzucamy ciasto na stolnice i ugniatamy, podsypujemy mąką, ale staramy się nie zużywać za dużo żeby ciasto nie było twarde po upieczeniu. Ciasto wykładamy na blaszkę piekarnikową u mnie 40x40 (ja wyłożyłam ją papierem do pieczenia dla pewności żeby pizza nie przywarła). Możemy ciasto rozwałkować lub tak jak ja ponaciągać rękoma. Nagrzewamy piekarnik na 50 stopni i wkładamy na ok. 15 min aby ciasto wyrosło, w tym czasie przygotowujemy sos i dodatki.
Kiedy ciasto wyrośnie, smarujemy je wcześniej przygotowanym sosem pomidorowym, następnie posypujemy startym serem, na ser kładziemy dodatki (szynkę, pieczarki, cebulę itp.) Wkładamy pizzę do nagrzanego do 220 stopni piekarnika i pieczemy do zarumienienia spodu (podważamy i podglądamy) , u mnie było to 15 min. 

2015/11/05

Zapiekanka z purée ziemniaczanym.


Zapiekanka z purée ziemniaczanym...

Zapiekanka z purée ziemniaczanym

Potrzebne będą:

70 dkg mięsa wieprzowego mielonego
2 kiełbasy śląskie (jak dla mnie zbędne)
papryka
2 cebule
2 pomidory
ząbek czosnku
ziemniaki
masło
mleko
3 łyżki ketchupu
majeranek
natka pietruszki
sól, pieprz
starty ser

Obieramy ziemniaki i gotujemy w osolonej wodzie. W tym czasie przygotowujemy resztę składników. Mięso mielone przesmażamy na patelni bez tłuszczu (wytopi się z mięska), Doprawiamy solą, pieprzem majerankiem i czosnkiem przeciśniętym przez praskę, na koniec dodajemy pikantny ketchup i mieszamy. Przekładamy do naczynia żaroodpornego. Patelnie wycieramy ręcznikiem papierowym, polewamy łyżką oliwy, wrzucamy pokrojoną w paski paprykę i cebulę w piórka, posypujemy solą, pieprzem i przez chwilę dusimy, lekko chrupkie warzywa przekładamy na mięso mielone. Następnie układamy kiełbasę pokrojoną w cienkie plasterki, choć dla mnie jest ona zupełnie zbędna, nie potrzebna. Na to pomidory, mogą być obrane ze skórki lub nie, jak kto lubi, Kroimy je w cienkie plasterki układamy w naczyniu i posypujemy natką pietruszki. Ugotowane ziemniaki ugniatamy z dodatkiem masła, mleka i pieprzu, na koniec dodajemy ser starty na małych oczkach i intensywnie mieszamy ( dokładniejszych proporcji nie znam ponieważ sama dodawałam do smaku) . Możemy ziemniaki wyłożyć do naczynia łyżką, ja robiłam to za pomocą worka cukierniczego dla lepszego efektu wizualnego ;) Zamknięte naczynie wkładamy do nagrzanego piekarnika do 200 stopni, pieczemy przez 30 min, następnie zdejmujemy wieko, przestawiamy na termoobieg z funkcją grilla i podpiekamy ziemniaki. (Gdybyśmy nie dodawali kiełbasy, czas pieczenia możemy trochę skrócić).

2015/11/04

Domowy budyń waniliowy


Domowy budyń waniliowy...

Domowy budyń waniliowy

Potrzebne będą:

2 szklanki mleka 
1 łyżka masła
4 łyżki cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
2 kopiaste łyżki mąki ziemniaczanej
2 żółtka

Do garnka wlewamy 1,5 szklanki mleka, dodajemy masło i cukier. Zagotowujemy. Do pozostałego mleka dodajemy mąkę i żółtka i mieszamy (ja to robiłam mikserem). Dodajemy do gotującego się mleka, w tym samym momencie zmniejszamy płomień do minimum. Intensywnie mieszamy do zagotowania. Gotujemy przez minutę i gotowe :D

2015/11/01

Rolada Żyrafa


Rolada Żyrafa z bitą śmietaną i bananami...

Rolada Żyrafa

Składniki:

Ciasto:
5 jajek
6 łyżek cukru
80 ml wody
45 ml oleju
3/4 szklanki mąki
4 łyżki kakao

Krem:
500 ml śmietany 30 %
2 śmietan fixy
4 łyżeczki cukru pudru

Dodatkowo:
2,3 banany (w zależności od wielkości)

Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka ubijamy z 3 łyżkami cukru na puszystą masę, dodajemy mąkę, wodę i olej. Miksujemy do połączenia się składników. Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy 3 łyżki cukru i jeszcze chwilę miksujemy. Białka dodajemy do ciasta i delikatnie mieszamy łyżką. Przekładamy 6 łyżek ciasta do woreczka cukierniczego, obcinamy rożek i wyciskamy wzór z ciasta na blasze piekarnikowej (u mnie 33 x 40 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Możemy wstępnie narysować wzór na drugiej stronie papieru, ja tego nie robiłam. Podpiekamy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 3 minuty. Wyciągamy i czekamy aż wystygnie. W tym czasie do pozostałej części ciasta dodajemy kakao i mieszamy łyżką. Wykładamy masę na wystudzone wzorki, delikatnie aby nie uszkodzić wzoru. Pieczemy w 180 stopniach przez 12 minut. Wyciągamy i czekamy aż ostygnie. Następnie za pomocą drugiej blaszki lub dużej deski odwracamy ciasto do góry nogami. Delikatnie ściągamy papier i odwracamy wzorem do dołu na nowy kawałek papieru.
Śmietanę ubijamy na sztywno, fixy mieszamy z cukrem pudrem, dodajemy do ubitej śmietany i jeszcze chwilę miksujemy. Wykładamy na ciasto, 3 cm od dłuższego brzegu ciasta układamy banany skropione cytryną i zwijamy. Owijamy roladę papierem do pieczenia i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny.


2015/10/25

Hamburgery GIGANTY z wołowiny.


Hamburgery GIGANTY!

Hamburgery GIGANTY, domowe z własnej roboty kotletami z mielonej wołowiny... Tylko, że tak są obładowane warzywkami, że nie ma widu ;) Buły giganty z piekarni... Choroba mnie dopadła, to już nie miałam siły na domowe bułki :(

Hamburgery GIGANTY z wołowiny


Na jednego hamburgera potrzebne będą:
bułka
250 g antrykotu
2 plastry sera
cebula
pomidor
ogórek (taki jaki lubimy)
sałata lodowa lub pekinka
zielona pietruszka 
sól, pieprz

Sos hamburgerowy:
łyżka majonezu
łyżka musztardy
łyżka ketchupu
(wystarczy połączyć składniki)

Mięso mielimy, pół cebulki kroimy w drobną kosteczkę dodajemy do mięsa, natkę drobno siekamy dodajemy do mięsa, mięso doprawiamy pieprzem i wyrabiamy. Przygotowujemy dodatki, Sałatę szatkujemy, cebulkę kroimy w piórka, pomidory i ogórki w plasterki. Możemy dodać też jakąś surówkę lecz nie jest to konieczne. Bułki przekrajamy na pół i podpiekamy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez dwie minuty (funkcja grill góra dół z termoobiegiem). Mięso smażymy na patelni grillowej bez tłuszczu lub lekko przesmarowanej olejem, po 4 minuty z każdej strony, jak przewracamy na drugą stronę posypujemy solą i kładziemy ser na kotleta. Bułki smarujemy sosem hamburgerowym, kładziemy kotleta i dodatki, polewamy sosem, zamykamy drugą częścią i gotowe. :D

2015/10/22

Prawdziwe Włoskie Spaghetti Carbonara


Prawdziwe Włoskie Spaghetti Carbonara

Ostatnio odwiedziła mnie moja przyjaciółka, przywiozła dla mnie w prezencie piękny kawał parmezanu prosto z Włoch... 
Pierwsza myśl, która mi się nasunęła...
Spaghetti Carbonara !
Więc postanowiłam zrobić, takie prawdziwe carbonara rodem z Włoch.

Prawdziwe Włoskie Spaghetti Carbonara

Składniki:

250 g makaronu
200 g boczku wędzonego lub podgardla wędzonego
100 g parmezanu
2 jajka
2 żółtka
2 łyżki oliwy z oliwek
sól, świeżo mielony pieprz

Wstawiamy wodę na makaron, wsypujemy sól, niewiele ponieważ boczek i parmezan są już dość słone. Boczek kroimy w centymetrowe plastry, następnie w cienkie plasterki. Podsmażamy na oliwie. Gdyby wytopiło się zbyt wiele tłuszczu można go odlać. Jak woda wrze, wrzucamy makaron i gotujemy go al'dente. Do miski wrzucamy jajka i żółtka, przyprawiamy pieprzem i mieszamy trzepaczką. Parmezan ścieramy na tarce na małych oczkach i wsypujemy go do jaj, dokładnie mieszamy. Przed odcedzeniem makaronu odlewamy sobie z dwie chochelki wody, w której się gotował. Odlany makaron wrzucamy na patelnie z boczkiem, mieszamy. Wyłączamy gaz. Wlewamy masę jajeczno - serową. Intensywnie mieszamy, dolewamy trochę wody od makaronu, aby powstał kremowy sos. Nakładamy na talerze, posypujemy parmezanem i świeżo mielonym pieprzem. Smacznego!

Sałatka z tuńczyka


Sałatka z tuńczyka z ryżem...

Sałatka z tuńczyka

Składniki:

torebka ryżu (100 g)
puszka kukurydzy
2 puszki tuńczyka w kawałkach
1 cebula
5 jajek
majonez
sól, pieprz

Ryż gotujemy według instrukcji na opakowaniu, studzimy, następnie wsypujemy do miski. Tuńczyka przelewamy przez sitko (bez różnicy czy w sosie czy oleju) i rozdrabniamy. Cebulę kroimy w drobną kosteczkę. Jajka obieramy i kroimy w kostkę. Z kukurydzy zlewamy wodę. Wszystkie składniki wsypujemy do ryżu, dodajemy majonez, sól i pieprz. Wszystko do smaku. Są to przykładowe proporcje. Każdy może zrobić ją według własnego uznania. 

2015/10/20

Fasolka po bretońsku


Fasolka po bretońsku...

Fasolka po bretońsku

Na duży garnek potrzebne będą:

fasola 800g (ja miałam "piękny jaś")
boczek wędzony ok. 500g
1 kiełbasa toruńska długa
2 cebule
2 duże ząbki czosnku
dużo majeranku
liście, bobki
sól pieprz
ew. kostka rosołowa
skórki z boczku lub wędzone żeberko

Fasolę płuczemy i zalewamy wodą na noc. Następnego dnia przerzucamy fasolę wraz z wodą w której się moczyła (o ile coś zostało) do garnka, dodajemy skórki od boczku (ja jak zużywam boczek do innych dań skórki zawsze zamrażam i mam ich sporo) podlewamy trochę wodą. Dodajemy przypraw, czosnek przeciśnięty przez praskę i cebulę pokrojoną w pióra. Boczek i kiełbasę kroimy w większą kostkę i przesmażamy na patelni, następnie dodajemy do garnka. Możemy dać więcej mięsa, mi się już nie zmieściło. Gotujemy aż do miękkości fasoli. Jak fasola jest już dobra, wyjmujemy skórki i dodajemy 3 łyżki koncentratu pomidorowego. Zagotowujemy i gotowe! Zajadamy z pieczywkiem. Proporcje są przykładowe. Można zrobić równie dobrze mniej.

Jabłecznik z chrupiącą bezą


Jabłecznik z chrupiącą bezą...

Jesień. Czas pysznych, soczystych jabłek. Za oknem słota i deszcz, więc przychodzi ochota na słodkie. Teraz mamy największy zasób jabłek to czemu nie jabłecznik? Puszyste ciasto, kwaskowe jabłka z nutą cynamonu i wanilii a to wszystko podkreślone słodką chrupiącą bezą. Do popołudniowej kawki w sam raz!

Jabłecznik z chrupiącą bezą

Składniki:

Ciasto:
5 żółtek
3 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanki cukru pudru
250 g margaryny

Piana:
5 białek
szklanka cukru
3 łyżki proszku budyniowego śmietankowego

Dodatkowo:
1,5 kg jabłek
cynamon
cukier z prawdziwą wanilią

Składniki na ciasto wrzucamy do miski i zagniatamy na gładką kulkę. Dzielimy na 3 części. Jedną wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia (25x35), dwie pozostałe zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażalnika. 
Jabłuszka obieramy i trzemy na dużych oczkach. Wykładamy na ciasto w blaszce, posypujemy lekko cynamonem i cukrem z prawdziwą wanilią. Na jabłka ścieramy drugą część ciasta. Białka ubijamy na sztywną pianę pod koniec ubijania dodajemy cukier i proszek budyniowy. Ubijamy jeszcze przez chwilę. Powstałą pianę wykładamy na ciasto, a na nią ścieramy 3 część ciasta. Wkładamy do pieca nagrzanego do 170 stopni na ok. 50 min.  

2015/10/19

Domowy likier kukułkowy


Domowy likier kukułkowy...

W jesienne wieczory kieliszeczek likieru własnej roboty na rozgrzewkę. 

Domowy likier kukułkowy

Składniki na litr likieru:

40 dkg kukułek
pół litra mleka skondensowanego niesłodzonego
1 szklanka wody przegotowanej
1 szklanka spirytusu

Cukierki wsypujemy do garnka, zalewamy mlekiem skondensowanym, na małym ogniu rozpuszczamy cukierki w mleku, często mieszając (tak aby cukierki nie przywarły do dna). Studzimy. Następnie spirytus wymieszać intensywnie z zimną przegotowaną wodą i połączyć z rozpuszczonymi kukułkami. Przelewamy do butelek. Odstawiamy w chłodne miejsce. 

Kokosanki z kleikiem ryżowym bez mąki


Kokosanki z kleikiem ryżowym bez mąki...

Smaki z dzieciństwa. Idealne do kawy, idealne dla dzieci. Jak byłam dzieckiem pamiętam jak mama robiła dla mnie i moich sióstr. Bardzo je lubiłyśmy. Teraz robię je swojemu synkowi, również bardzo mu smakują. Bardzo proste i szybkie kokosanki bez mąki.

Kokosanki z kleikiem ryżowym bez mąki

Składniki:

1 kostka margaryny (250 g)
szklanka cukru
4 jajka
łyżeczka proszku do pieczenia
16 łyżek wiórek kokosowych
opakowanie kleiku (170 g)

Margarynę miksujemy z cukrem do powstania jednolitej masy. Dodajemy 4 żółtka i proszek do pieczenia. Miksujemy. W drugiej misce ubijamy 4 białka ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie dodajemy je do ciasta razem z kleikiem i wiórkami. Mieszamy ręcznie lub na najniższych obrotach miksera. Formujemy ciasteczka za pomocą dwóch łyżek (ja formowałam za pomocą foremki, foremkę ułożyłam na blaszce w środek włożyłam masę, uklepałam i delikatnie ściągnęłam foremkę) i wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Wkładamy do pieca nagrzanego do 170 stopni na 20 min. 

2015/10/06

Bułeczki drożdżowe z kruszonką


Bułeczki drożdżowe z kruszonką...

Idealne do popołudniowej kawki, można zajadać z dżemikiem, konfiturką czy kremem czekoladowym. Pyszne i przede wszystkim łatwe w przygotowaniu.

Bułeczki drożdżowe z kruszonką

Oto przepis:

250 ml mleka
7 g suchych drożdży
1 żółtko
400 g mąki
4 łyżki cukru
pół łyżeczki soli
50 g rozpuszczonego masła

Kruszonka:

80 g mąki
50 g cukru
40 g masła

Mleko lekko podgrzewamy, odlewamy dosłownie 3 łyżki tego mleka i do nich wsypujemy drożdże i mieszamy, na koniec dodajemy żółtko i mieszamy. Do dużej miski wsypujemy mąkę, cukier, sól, wlewamy resztę mleka i dodajemy masę drożdżową. Ugniatamy na kulę. Nagrzewamy piekarnik do 50 stopni, miskę z ciastem nakrywamy ściereczką i wkładamy do nagrzanego pieca na 25 min. Składniki na kruszonkę ugniatamy. Następnie zagniatamy ciasto i formujemy kulki, możemy wkładać je do papilotek lub na zwykłej blaszce jedna obok drugiej. Można posmarować kulki jajkiem, ale nie trzeba. Posypujemy kruszonką i wstawiamy spowrotem do piekarnika nagrzanego do 50 stopni na 25 min. Następnie wyciągamy, nagrzewamy piekarnik do 170 stopni, wkładamy babeczki i pieczemy ok. 20 min. W zależności jak bardzo mają się przyrumienić.

Golonka gotowana i pieczona


Golonka gotowana i pieczona...

Golonka gotowana i pieczona

(Przepis podaję na jedną golonkę, jeśli macie więcej golonek można zwiększyć trochę proporcje przypraw, sposób przygotowania bez zmian.)

Więc tak:

Golonkę myjemy, ewentualnie usuwamy pozostałe włoski jeśli się takowe znajdą, przekładamy do garnka, dodajemy obraną włoszczyznę, 2 bobki ziela angielskiego, 4 bobki pieprzu, 2 listki laurowe, sól i pieprz. Zalewamy wodą do wysokości golonki. Gotujemy ok. 1,5 h, następnie golonkę wyjmujemy z wody, przekładamy do naczynia żaroodpornego nacinamy skórkę (tak nie do końca żeby się nie rozpadła) posypujemy solą, pieprzem i przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku, podlewamy 3/4 szkl. wywaru. Wstawiamy do pieca nagrzanego do 200 stopni (bez przykrycia). Pieczemy bez przykrycia ok godzinę. Bez chrzanu i musztardy się nie obejdzie, można też podawać z kapustką kiszoną zasmażaną.

2015/10/05

Surówka z kiszonej kapusty


Surówka z kiszonej kapusty...

Nie poświęcamy jej zbyt wiele czasu a smak domowej surówki jest o wiele lepszy niż tej kupnej i przede wszystkim wiemy co jemy ;)

Surówka z kiszonej kapusty

Składniki:

500 g kapusty kiszonej
2 małe marchewki
ćwiartka jabłka
mała cebula
natka pietruszki
pieprz
olej

Kapustę kroimy na mniejsze kawałki aby się nie ciągnęła, marchewkę i jabłko obieramy i trzemy na tarce o małych oczkach, cebule kroimy w drobniutką kostkę, natkę pietruszki siekamy. Wszystko mieszamy, dodajemy pieprz i olej. Mieszamy i gotowe.

2015/09/29

Tarta z łososiem i brokułami


Tarta z łososiem i brokułami...

Tarta z łososiem i brokułami

Tak dla odmiany... tarta wytrawna...
Tarta z łososiem i brokułami.

Ciasto:

250 g mąki pszennej
150 g zimnego masła
szczypta soli
1 jajko

Farsz:

200 g łososia wędzonego
1/2  cebuli
pół ząbka czosnku
150 g sera ementaler
1/2 brokuła
1 szklanka słodkiej śmietany 12 % 
4 jajka
1 pęczek szczypiorku
 pieprz

Składniki na ciasto zagniatamy i wkładamy do lodówki na 30 min. Następnie rozwałkowujemy ciasto, zwijamy na wałek i odwijamy na formę do tarty. Brzegi wystające z blachy odcinamy. Nakłuwamy widelcem i wkładamy do lodówki na 30 min. Łososia kroimy w kostkę, cebulę i czosnek obieramy i siekamy. Ser ścieramy na tarce, mieszamy ze śmietaną i jajkami. Szczypiorek siekamy. Brokuły odcinamy na małe różyczki i blanszujemy (2-3 minuty obgotowujemy). Łososia mieszamy z cebulą, czosnkiem, brokułami i szczypiorkiem, wykładamy na ciasto. Polewamy masą jajeczną.
Pieczemy ok. 40 minut w temp. 220 stopni. Smacznego! :D

2015/09/27

Tarta z kremem mascarpone, malinami i borówkami


Tarta z kremem mascarpone, z malinami i borówkami...

Tarta z kremem mascarpone, malinami i borówkami


Znika ekspresem!

Ciasto:
250 g mąki
pół szklanki cukru pudru
150 g masła
2 żółtka
1 łyżka gęstej śmietany 18 %

Krem:
500 g serka mascarpone
pół szklanki cukru pudru
250 ml śmietany 30%

Dodatkowo:
Dowolne owoce

Wszystkie składniki na ciasto ugniatamy na gładką kulkę, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na pół godziny. Po tym czasie posypujemy blat mąką i rozwałkowujemy na nim ciasto na 3 mm. Ciasto zwijamy na wałek i przekładamy na blaszkę do tarty (26cm).Ciasto przyciskamy do formy aby ładnie przywarło. Przycinamy wystające z formy brzegi ciasta. Nakłuwamy widelcem aby ciasto nam nie urosło i wkładamy do lodówki na 40 min. Następnie wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 25 min.
U mnie zostało trochę ciasta to wyłożyłam nim silikonowe foremki do muffinek i tym sposobem mam jeszcze 3 babeczki ;)

Serek mieszamy z cukrem pudrem mikserem na najniższych obrotach, dosłownie chwilkę, w drugiej misce ubijamy śmietanę na sztywno, następnie dodajemy ją do serka i znów miksujemy na najniższych obrotach do połączenia się składników. 

Krem wykładamy na wystudzone (!) ciasto i układamy na nim owoce. Gotowe! Można zajadać :D

2015/09/22

Pomidorowa bez konserwantów


Pomidorowa bez konserwantów z domowym makaronem...

Jak byłam mała to była moja ulubiona zupa, potrafiłam zjeść jej trzy talerze. A to taki mały powrót do przeszłości, zupa jaką gotowała mama czy babcia bez tych wszystkich kostek, weget a smak dokładnie taki jak dawniej. Pychotka.

Pomidorowa bez konserwantów bez chemii

Wywar:
40 dkg łopatki
40 dkg żeberek 
włoszczyzna
cebula przypalana
pęczek pietruszki
sól, pieprz
3 listki laurowe
łyżeczka majeranku
5 kulek pieprzu
2 kulki ziela ang.

Dodatkowo:
2 puszki pomidorów lub 1 kg bardzo dojrzałych pomidorów
1 łyżeczka masła

Gotujemy wywar z podanych składników. Następnie przelewamy go przez sito, marchewkę kroimy i dorzucamy do zupy. Pomidory parzymy i obieramy ze skórki, kroimy i przesmażamy na łyżeczce masła dodajemy trochę soli i pieprzu, jak ktoś lubi to czosnek czy bazylię, jak odparują przecieramy przez sito i dodajemy do wywaru. Do talerza wkładamy ugotowany makaron i zalewamy zupą.
Możemy dodać też śmietankę, ja wolę bez ;)

Makaron:
na 100 g mąki dajemy 1 jajko + szczypta soli

Składniki na makaron ugniatamy, wałkujemy cieniutko i przepuszczamy przez maszynkę lub zwijamy ciasto w rulonik i kroimy w paseczki. Wrzucamy do osolonej wody, gotujemy ok. 5 minut.

2015/09/20

Smalczyk wiejski z mięsem


Smalczyk wiejski z mięskem...

W tym momencie żałuję tylko, że nie upiekłam sama chleba. Nigdy nie piekłam chleba, chyba muszę spróbować. A do tego chlebka domowy smalec na słoninie, boczku i kiełbasie. A do tego ogóreczek małosolny. Nie trzeba mi niczego więcej...

Smalczyk wiejski z mięsem

Składniki:

30 dkg słoniny
60 dkg boczku
40 dkg kiełbasy toruńskiej
1 cebula
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
majeranek

Słoninę i boczek mielimy maszynką, wrzucamy na patelnie i wysmażamy, mielimy kiełbasę i dorzucamy na patelnie pod koniec wysmażania. Podsmażamy wszystko razem, następnie dodajemy pokrojoną w kosteczkę cebulę (jeśli chcemy aby smalec dłużej postał wkładamy obraną cebulę w całości a jak się wysmaży, wyciągamy). Jak cebulka się zarumieni dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy, przesmażamy chwilkę i wyłączamy. Możemy przelać do słoiczków lub do salaterki.